ARIZONA DAILY SUN

ATHLETES OF THE YEAR

For every sport played by Flagstaff's high school teams, the writers who follow them at the Arizona Daily Sun publish their Athletes of the Year.  This page (as best as it can) lists those who have won these recognitions since 2005.

Lists compiled by Cody Bashore and Russell Woods

NOTE:  As of this writing, these lists are still being researched and compiled.

BASEBALL

2005-06  
2006-07  Kyle Lobstein, Coconino
2007-08  Kyle Lobstein, Coconino
2008-09  
2009-10  Robbie Ingram, Sinagua
2010-11  Aaron Parks, Coconino
2011-12 Brandon Davis, Flagstaff
2012-13 Bryan Chapin, Coconino
2013-14  Trace Anderson, Flagstaff
2014-15  Avery Weems, Coconino

BASKETBALL

BOYS

2005-06  Matt Dennett, Coconino
2006-07  Matt Dennett, Coconino
2007-08  
2008-09  
2009-10 Justin Russell, Coconino
2010-11 Callum Long, Flagstaff
2011-12 Callum Long, Flagstaff
2012-13 Andy Bonner, Coconino
2013-14 Trevor Johnson, Flagstaff
2014-15  Brett Morrow, Flagstaff
2015-16 Brett Morrow, Flagstaff

BASKETBALL

GIRLS

2005-06  Jessica Vargas, Sinagua
2006-07  Kiki Locket, Sinagua
2007-08  Cassi Jones, Flagstaff
2008-09  Ileana Johnson, Flagstaff
2009-10  Ileana Johnson, Flagstaff
2010-11  Ileana Johnson, Flagstaff
2011-12  Savannah Bix, Flagstaff
2012-13  Kyndell Kelly, Flagstaff
2013-14  Kyndell Kelly, Flagstaff
2014-15  Shay Toehe, Flagstaff
2015-16 JJ Nakai, Coconino

 

CROSS COUNTRY

2008-09  Brian Shrader, Sinagua
2009-10  
2010-11  Tatiana Gillick, Flagstaff
2011-12 Tatiana Gillick, Flagstaff
2012-13  Tatiana Gillick, Flagstaff
2013-14  Tatiana Gillick, Flagstaff
  Valentina Nyhart, Northland Prep
  Jonathon Hall, Northland Prep
2014-15  Maya Smith, Northland Prep
2015-16 Rhen Davis, Flagstaff
  Courtney Lewis, Flagstaff

 

FOOTBALL

2005-06  Zach Hoague, Flagstaff (off)
  Brian White, Coconino (off)
  Peyton Mao, Sinagua (def)
2006-07  James Brooks, Flagstaff (off)
  Aaron Corbiere, Flagstaff (def)
2007-08 Jordan Brandel, Flagstaff (off)
  Josh Jim, Sinagua (def)
2008-09 Jesse Tate, Flagstaff (off)
  Adam Serrano Flagstaff (def)
2009-10 Hayden Renning, Sinagua
2010-11 Casey Sifling, Coconino
2011-12 Luke Daulton, Coconino
2012-13 Marshall Brownfield, Flagstaff
2013-14 Kyle Wilson, Flagstaff
2014-15 Fabian Lucero, Coconino
2015-16 CJ Tompkins, Flagstaff
2016-17 Christian Singleton, Flagstaff

 

 

GOLF

2005-06 B.J. Berman, Sinagua
2006-07  
2007-08  
2008-09  Ryan Bingham, Sinagua
2009-10  
2010-11  Bryce Chapin, Coconino
  Ryan Bingham, Coconino 
2011-12  
2012-13  Drew Fockler Coconino
2013-14  Josh Lovett, Flagstaff
2014-15  Josh Lovett, Flagstaff

SOCCER BOYS

2008-09 Geoff Wertz, Flagstaff
  Andy White, Sinagua
2009-10  
2010-11  
2011-12 Peter Rand, Northland Prep
2012-13 Manny Rodriguez, Flagstaff
2013-14  None
2014-15  Kai Conrad, Flagstaff
2015-16 Joacquin Soto, Flagstaff

 

SOCCER GIRLS

2008-09 J.J. Wykstra, Flagstaff
   
2010-11 Diane Buzzard, Flagstaff
2011-12  Kayla Bayer, Flagstaff
2012-13  Shelbie O’Connor, Flagstaff
2013-14  Shelbie O’Connor, Flagstaff
  Jilayne Mrkonich, Northland Prep
2014-15  Shelbie O’Connor, Flagstaff
2015-16 Andie Dean, Flagstaff
  Shelbie O'Connor, Flagstaff

 

 

 

 

SOFTBALL

2008-09 Heidi Moen, Coconino
2009-10  Melissa Barrett, Flagstaff
2010-11  Paige Overfield, Coconino
2011-12 Meggan Horn, Coconino
2012-13 Kendra Whelan, Coconino
2013-14  Alena Ohumukini, Coconino
2014-15  Alena Ohumukini, Coconino

 

 

SWIMMING

2005-06 Zach Lemons, Flagstaff
   
   
   
   
   
   
2012-13 Brian Allen, Flagstaff
2013-14 Caleb Ring, Northland Prep (boys)
  Sarah Kate Mrkonich, Northland Prep (girls)
2014-15  Caleb Ring, Northland Prep  
2015-16 Blake Williamson, Flagstaff
  Laurel Hazel, Flagstaff

TENNIS BOYS

2010-11  Christopher Carsey, Flagstaff
2011-12  Christopher Carsey, Flagstaff
2012-13 Matt Ryan, Flagstaff
2013-14  Noah Linskey, Northland Prep
2014-15  Noah Linskey, Northland Prep

 

TENNIS GIRLS

2009-10  Aubrey Danks, Flagstaff
2010-11  Aubrey Danks, Flagstaff
2011-12  Aubrey Danks, Flagstaff
2012-13  Aubrey Danks, Flagstaff
2013-14  Melissa Mahon, Flagstaff
2014-15  Faith Daab, Coconino

TRACK & FIELD

2005-06  Ronnie Whitehead, Flagstaff (boys)
  Matti Markowski, Sinagua (boys)
   
   
2006-07 Rashel Stapley, Sinagua (girls)
  Hannah Moen, Coconino (girls)
  Tanner Carothers, Northland Prep (boys)
  Kenny Gundrum, Sinagua (boys)
2007-08   Hannah Moen, Coconino (girls)
  Brian Shrader, Sinagua (boys)
2008-09   Taylor Stapley, Sinagua (girls)
  Chloe Phillips, Flagstaff (girls)
  Brian Shrader, Sinagua (boys)
2009-10   Amanda Stricker, Flagstaff (girls)
  Brian Shrader, Sinagua (boys)
2010-11   Keven Griffen, Northland Prep (girls)
  Jeremy Conigliari, Coconino (boys)
2011-12  Tatiana Gillick, Flagstaff
2012-13  Tatiana Gillick, Flagstaff (girls) 
  Luke Ross, Coconino (boys)
2013-14  Tatiana Gillick, Flagstaff (girls) 
  Jonathan Hall, Northland Prep (boys)
2014-15  Maya Smith, Northland Prep

 

 

 

VOLLEYBALL

2008-09  Stephanie Kaminskas, Flagstaff
2009-10  
2010-11  Christian Otzen, Flagstaff
2011-12  Christian Otzen, Flagstaff
2012-13  Hailey Leffel, Flagstaff
2013-14  Hailey Settle, Northland Prep
2014-15  Courtney Leffel, Flagstaff
2015-16 Courtney Leffel, Flagstaff

WRESTLING

2008-09 Devon Schmeider, Coconino
2009-10 Brad Lindsey, Flagstaff
2010-11   
2011-12  
2012-13  Gabe Galaviz, Coconino
  Austin Gaun, Flagstaff
2013-14  Gabe Galaviz, Coconino
2014-15  Collin Anderson, Coconino
2015-16 Uriah DoBell, Coconino

 





© TTWS